Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

About me...

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

About me... Empty About me...

Δημοσίευση  neBel Τρι 29 Απρ 2008 - 23:56

Γεια σας Smile Καταρχήν συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθειά σας . Ας συστηθώ κι εγώ... Ονομάζομαι Κρίστυ και είμαι μαθήτρια Β' Λυκείου στην Κομοτηνή. Τα ενδιαφέροντά μου είναι κυρίως η μουσική και η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων, το ιντερνετ και φυσικά οι βόλτες και τα ταξίδια. Μου αρέσουν τα μαθηματικά , και πάντα πίστευα πως δεν θα έπρεπε οι μαθητές να περιορίζονται στο πώς να μαθαίνουν να λύνουν εξισώσεις ή να αποδεικνύουν θεωρήματα... Γι'αυτό, λέσχες ανάγνωσης , εκλαικευμένα επιστημονικά μυθιστορήματα και τέτοιου είδους συζητήσεις περί ιστορίας και εξέλιξης των μαθηματικών είναι για μας τους μαθητές ένας λόγος για να προβληματιστούμε αλλά κυρίως να μαγευτούμε από τη ζωή ανθρώπων που ασχολήθηκαν με την επιστήμη και να παρακολουθήσουμε ιστορία μέσα από τη διήγηση! Είναι ένα δέλεαρ για να πάψουμε να γκρινιάζουμε για την "ψυχρότητα" των μαθημάτων που μας ταλαιπωρούν επειδή ΠΡΕΠΕΙ να τα αποστηθίσουμε κι ας μην καταλαβαίνουμε το "γιατί" ή καμιά φορά και το ίδιο το περιεχόμενό τους...Razz Συγχαρητήρια λοιπόν και καλή συνέχεια!
Χαίρετε! Very Happy
neBel
neBel
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty Απ: About me...

Δημοσίευση  nina Τετ 30 Απρ 2008 - 8:32

Καλώς μας όρισες, γλυκυτάτη Κρίστυ!

από ό,τι είδα έχεις το πλέον μαθηματικό άβαταρ!!! Αυτό δείχνει ότι η συμμετοχή σου στη λέσχη του σχολείου σου σε επηρέασε!!!
Παρόλο που ο κοχλίας του ναυτίλου είναι το αγαπημένο μου (σπείρα Fibonacci, χρυσή τομή και δε συμμαζεύεται) και το έχω σε πηκίλα κοσμήματα ποτέ δε σκέφτηκα να το βάλω ως άβαταρ!!!!
χαχαχα, αυτό μάλλον δείχνει πως οι μαθητές μας μπαίνουν καλύτερα από μας στο παιχνίδι κι αυτό είναι πραγματικά το ζητούμενο.
Είμαι σίγουρη πως θα προσφέρεις πολλά στο Φόρουμ.
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty Απ: About me...

Δημοσίευση  koukws Τετ 30 Απρ 2008 - 14:31

Πραγματικά, μπορώ να πω πως σε ζηλεύω λιγάκι, Κρίστυ!
Σε ζηλεύω γιατί εμείς στην ηλικία σου δεν είχαμε ιδέα για το τι είναι μια λέσχη ανάγνωσης! Για την ακρίβεια... τώρα μαθαίνω κι εγώ! Θα προτιμούσα όμως η πρώτη μου εμπειρία να είναι από τη θέση του μαθητή, γι'αυτό και η συμμετοχή μου εδώ θα είναι από τη θέση του μαθητή. Άλλωστε έχουμε -και θέλω να πιστεύω πως σιγά σιγά θα αποκτήσουμε κι άλλους- αξιόλογους καθηγητές.
Καλώς ήρθες λοιπόν!
koukws
koukws
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.koukws.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty Απ: About me...

Δημοσίευση  likan Πεμ 1 Μάης 2008 - 1:13

Μας βρήκες γρήγορα!!! Ούτε ένα μυστικό δεν μπορούμε να κρατήσουμε στην επιπεδοχώρα... Ας βάλουμε τις ζώνες ασφαλείας και ας ετοιμαστούμε για ένα "περίεργο" διαδικτυακό ταξίδι. Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που στη συντροφιά μας θα έχουμε μία "μικρή" μαθήτρια και είμαι σίγουρος πως θα προσφέρει πάρα πολλά στην ιδιαίτερη παρέα μας. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά απ' αυτήν του δασκάλου όταν βλέπει μαθητές του να συμμετέχουν και να σκέφτονται και μεγαλύτερη απόλαυση από την βεβαιότητα ότι αυτά τα παιδιά έχουν μπροστά τους ένα ολόλαμπρο μέλλον. Καλωσήρθες λοιπόν... Smile
likan
likan
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 48
Τόπος : Κομοτηνή

http://apeironews.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty Καλωσόρισες !

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Πεμ 1 Μάης 2008 - 10:55

Καλωσόρισες Κρίστυ !
Χαίρομαι πολύ που σε έχουμε στην παρέα μας!
Και χαίρομαι ακόμη περισσότερο που αγαπάς τα Μαθηματικά!
Σίγουρα κάτι συνέβαλλε σε αυτό. Σε εμένα βοήθησε ο πατέρας μου, ο οποίος ήταν επίσης Μαθηματικός.
Στη δική σου περίπτωση ? Μήπως βοήθησε κάποιος καθηγητής σου ? (nina? likan?)
Όλοι μας χρειαζόμαστε ένα έναυσμα. Και οι ικανότεροι καθηγητές δεν είναι αυτοί που κάνουν τα παιδιά να παίρνουν 20ρια μέσω παπαγαλίας και πολύ διαβάσματος αλλά αυτοί που τα κάνουν να αγαπήσουν το μάθημά τους και να ασχοληθούν με χαρά με αυτό.
Βέβαια αυτό δε μπορεί να γίνει σε όλα τα παιδιά, αλλά σε αυτά που έχουν κάποια προδιάθεση.
Πάλι θα θυμηθώ την ομιλία του Δοξιάδη αλλά δε γίνεται αλλιώς.. Όταν ήρθε στην Καβάλα, μας είχε διηγηθεί την παρακάτω ιστορία :

Όταν ήτανε μικρός αγαπούσε πολύ τη λογοτεχνία, διάβαζε συνέχεια και προσπαθούσε να πλάθει στο μυαλό του δικές του ιστορίες με τους ήρωες των βιβλίων που διάβαζε.
Ένα πράγμα μισούσε πολύ : τα μαθηματικά!
Είχε μείνει λοιπόν μετεξεταστέος και έκανε ιδιαίτερα μαθήματα εκείνο το καλοκαίρι με ένα μαθηματικό του πολυτεχνείου της Αθήνας για να μπορέσει να περάσει την τάξη.
Τα μαθήματα τα έκανε μέσα στο πολυτεχνείο, σε μία αίθουσα που είχε κρεμασμένα κάδρα από μεγάλους Φυσικούς.
Για να χάνει λοιπόν μάθημα, έβρισκε την ευκαιρία και ρωτούσε τον καθηγητή του για τους κυρίους στα κάδρα...
Άρχιζε ο καθηγητής του και του έλεγε την ιστορία του καθενός.
Έτσι αγάπησε τα μαθηματικά και κατέληξε να σπουδάζει στα 16 του σε Πανεπιστήμιο της Αμερικής.

Τίποτα δεν είναι απλή στεγνή γνώση, όλα έχουν μια ιστορία και αυτή είναι που έχει τη γοητεία..
Αυτή τη γοητεία ελπίζω να ανακαλύψουμε όλοι μαζί στην Επιπεδοχώρα...

Χάρηκα πολύ Κρίστυ,
Θα τα πούμε στη χώρα!

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty προς likan,admin

Δημοσίευση  neBel Πεμ 1 Μάης 2008 - 18:57

Χεχε , ναι σας έπιασα, δεν γλιτώνετε! Ε τι να κάνω βαρέθηκα να σερφάρω και να σπαταλάω την ώρα μου μόνο με το msn.. Τουλάχιστον αν είναι να λουφάρουμε από το σχολείο ας το κάνουμε εποικοδομητικά! Wink likan δεν θα είμαι μόνο εγώ, όπου να ναι θα μπεί στην παρέα μας και ο "συνεργάτης" μου Νικόλαος, τον οποίο φρόντισα ευθύς αμέσως να ενημερώσω για αυτό που σκαρώσατε..Wink Αρα θα έχετε 2 μαθητούδια στη παρέα σας Smile (Ανυπομονώ να αρχίσουμε, αν κ όπου να ναι θα χουμε και τις εξετάσεις..Sad )

προς admin: ευχαριστώ για το θερμό καλοσόρισμα , καλώς σας βρήκα! η αλήθεια είναι ότι μέχρι το γυμνάσιο μισούσα τα μαθηματικά , γιατί μου φαίνονταν τόσο ανιαρά (?!?!) και κυρίως "ψυχρά" , οπότε ήμουν σίγουρη πως στο λύκειο μόνο η θεωρητική κατεύθυνση μου ταίριαζε... τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως περισσότερο έφταιγα εγώ παρά οι καθηγητές μου γιατί δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία!! Στην Α Λυκείου όμως είχα την τύχη να έχω έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ καθηγητή στο φροντηστήριο ο οποίος πραγματικά με έκανε να τα αγαπήσω και να παιδεύομαι όσο μπορώ με ασκήσεις... Επίσης , αυτό που μου άρεσε πιο πολύ στο μάθημά του ήταν που κάθε φορά που αλλάζαμε κεφάλαιο, μας έλεγε "ιστορίες" για μαθηματικούς (Γκάους, Γκαλουά, Ραμάνατζαν, Πουανκαρέ) και αυτό ήταν τρομερά ενδιαφέρον και πρωτάκουστο για μας που μας φαινόταν σαν παραμύθια!Razz ουσιαστικά δηλαδή από περιέργεια για το πού τα έβρισκε αυτά διάβασα το θεώρημα του παπαγάλου, μετα το θείο Πέτρο και μετα κι άλλα τέτοια βιβλία!

και για να μην πολυλογώ τελικά κατά τη γνώμη μου , αυτό λείπει από έναν εκπαιδευτικό για να τον χαρακτηρίσει ο μαθητής πραγματικό δάσκαλο κ μέντορα, το να του κινήσει την περιέργεια για να ψάξει να μάθει να αγαπήσει και να αναθεωρήσει , και όχι να του πασάρει μια μεθοδολογία και ξερές γνώσεις..Αυτά τα μαθαίνεις και από οποιοδήποτε σχολικό βιβλίο!!!
Τέλος, εάν ποτέ ξεπεράσω το σύνδρομο του Ηρώδη και θελήσω να γίνω εκπαιδευτικός είμαι σίγουρη ότι θα προσπαθήσω να ακολουθήσω το παράδειγμα του μαθηματικού μου..;>
Ανυπομονώ λοιπόν να ξεκινήσει η περιήγηση στη γοητεία της επιπεδοχώρας όπως είπατε!
neBel
neBel
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

About me... Empty Απ: About me...

Δημοσίευση  neBel Πεμ 1 Μάης 2008 - 19:06

koukws έγραψε:Πραγματικά, μπορώ να πω πως σε ζηλεύω λιγάκι, Κρίστυ!
Σε ζηλεύω γιατί εμείς στην ηλικία σου δεν είχαμε ιδέα για το τι είναι μια λέσχη ανάγνωσης! Για την ακρίβεια... τώρα μαθαίνω κι εγώ! Θα προτιμούσα όμως η πρώτη μου εμπειρία να είναι από τη θέση του μαθητή, γι'αυτό και η συμμετοχή μου εδώ θα είναι από τη θέση του μαθητή. Άλλωστε έχουμε -και θέλω να πιστεύω πως σιγά σιγά θα αποκτήσουμε κι άλλους- αξιόλογους καθηγητές.
Καλώς ήρθες λοιπόν!

Και γω αισθάνομαι πολύ τυχερή για τη πρωτοβουλία των 2 καθηγητών μου να ξεκινήσουν στο σχολείο μας αυτή τη λέσχη κ μάλιστα ενθουσιάστηκα όταν έμαθα ότι θα διαβάζουν τα 'πυθαγόρεια εγκλήματα' γιατί το είχα διαβάσει και το λάτρεψα! Όντως είμαστε αρκετά προνομιούχοι και μακάρι να συνεχιστεί και του χρόνου για να έχουν την ευκαιρεία να συμμετάσχουν κι άλλα παιδιά...! μακάρι όπως λες να αποκτάμε όλο και περισσότερους αξιόλογους εκπαιδευτικούς!
neBel
neBel
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης