Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Empty ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δημοσίευση  valiousa Κυρ 20 Ιουλ 2008 - 14:30

Είπα να φτιάξω νέο θέμα(ακολουθώντας την ιδέα της θειας nina) για να πούμε κάτι πιο χαλαρό τώρα που οι περισσότεροι έχουμε αναχωρήσει φυσικά ή νοερά... Μετά την υπέροχη συνάντηση τόσων "ταξιδευτών" στις ιστορίες αγνώστων θέλω να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ γιατί νιώθω ότι κέρδισα πολλά.

Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ η ζέστη δε βοηθάει τη μαθηματική μου σκέψη, αλλά δεν παύω να απολαμβάνω μαθηματικές ιστορίες. Έχω μαζί μου εδώ στη Σάμο τη "Μαγεία των μαθηματικών" που παρεμπιπτόντως νομίζω πως έχει πολύ καλύτερη μετάφραση(πιθανόν να κάνω λάθος αφού δεν έχω διαβάσει παρα μόνο λίγες σελίδες, απλώς μου φαίνεται πιο ζωντανός και βατός ο λόγος του-ίσως να είναι και η εμπειρία του συγγραφέα, θα δείξει). Είμαι στις κωνικές τομές κι ως εδώ όλα καλά, όταν αγριέψουν οι αριθμοί και πάνε να με πνίξουν σαν τα κύματα, θα φωνάξω βοήθεια κι ελπίζω εσείς οι μαθηματικοί να ρίξετε κανα σωσίβιο, η θεία nina με έχει σώσει από βέβαιο πνιγμό ήδη κανα 2 φορές.

Δεν θυμάμαι ποιος από την παρέα είχε πει στη Σκιάθο ότι ο Κλόουσον είναι πολύ ειρωνικός με τους Έλληνες("καταπληκτικοί Έλληνες"). Στον ταξιδευτή όντως κάνει κάτι σαν αποκαθήλωση, τους κατεβάζει από τον ψηλό τους θρόνο στην ιστορία των μαθηματικών, όπως και τους Αιγύπτιους και ανεβάζει άλλους. Όμως στο κεφάλαιο της Μαγείας δε μου φαίνεται και τόσο είρωνας. Προσπαθεί να είναι αντικειμενικός και φτάνει στο σημείο να γίνεται πολύ αυστηρός -όχι όμως και άδικός- αναφέρει 3 σημεία που έδωσαν ώθηση στα Μαθηματικά και δίνει πολλές φορές τα εύσημα στους Έλληνες. Θυμάμαι επίσης(διότι δεν έχω το βιβλίο μαζί μου στο ιντερνετ καφε που είμαι τώρα στην παραλία του Ηραίου), ότι τους επαινεί ιδιαιτέρως διότι προχώρησαν τα μαθηματικά σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες, δηλαδή χωρίς συμβολική γραφή και δίνει παραδείγματα που είναι πολύ κατατοπιστικά κατά τη γνώμη μου. Το ξέρω ότι προτρέχω κι ίσως στο τέλος του Κεφαλαίου να αναιρεί όσα είπε πριν(το κάνει συχνά εξάλλου να μας αφήνει μετέωρους-το είχει πει και η θεία nina στην παρουσίασή της) αλλά θα το μάθω σύντομα.

Προχτές σκαρφάλωσα στη σπηλιά του Πυθαγόρα(απομονώθηκε/κρύφτηκε εκεί γύρω στα 55 του χρόνια πριν πάει στην Κάτω Ιταλία). Αφού δεν γκρεμοτσακίστηκε από κει επάνω πάλι καλά. Αλήθεια έχετε πιει ποτέ κρασί από τη δίκαιη κούπα του Πυθαγόρα; Θέλει κανείς να του πάρω πριν φύγω από το νησί; Ξέρω ότι πολλοί είναι οπαδοί του τσίπουρου(ονόματα δε λέμε) αλλά το γλυκό Σαμιώτικο κρασί έχει δικιά του χάρη, όσοι πιστοί προσέλθετε.

Το ποστ μου είναι ό,τι να 'ναι και περιμένω να με τιμωρήσει με καυστικά σχόλια ο Rempelos ή όποιος άλλος σοβαρός αλλά δε με πειράζει, πάω να ρίξω μια βουτια και τα λέμε σύντομα!!! sunny sunny drunken sunny sunny
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Empty Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δημοσίευση  nina Τρι 22 Ιουλ 2008 - 19:31

γεια σου valiousa, ανεξάντλητη!!!

πως να σε προλάβουμε valiousa μου, που δεν προλαβαίνεσαι;

Ήμουν στη θάλασσα, όπου θα ξαναπάω, και διάβαζα κάτι πιο χαλαρό, (πήρα μάλιστα και το "σχετικά με τον Ροδερέρ" του Μαρτίνες, http://mathandliterature.blogspot.com/για να διαβάσω κάτι λογοτεχνικό, πλατσουρίζοντας στα κύματα) και σήμερα που ήρθα στη Θεσσαλονίκη κι είπα να δω τι γίνεται με το φόρουμ έπεσα από τα σύννεφα!

Μήπως να κάνουμε κανένα διαλειμματάκι?
[Κι ο Μαρτίνες είναι καταπληκτικός! το βιβλίο του "η ακολουθία της Οξφόρδης" που γίνεται ταινία, γράφτηκε δέκα χρόνια μετά από τον Ροδερέρ, αλλά στην Ελλάδα μεταφράστηκαν με λάθος σειρά. ]
Θα διαβάσω πάντως και τη μαγεία των μαθηματικών, τι άλλο μπορώ να κάνω άλλωστε...

πολλά φιλιά και περιμένω απορίες/ερωτήσεις ή ό,τι άλλο θέλεις γύρω από τις κωνικές.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nina στις Δευ 28 Ιουλ 2008 - 17:45, 1 φορά
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Empty Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δημοσίευση  valiousa Δευ 28 Ιουλ 2008 - 12:38

Αν είναι θα κάνω κι εγώ ένα διάλειμμα...
Σαν να διάβασα τη σκέψη σου, θεία nina, πήρα κι εγώ χθες στην παραλία της Κεραμωτής να διαβάσω κάτι λογοτεχνικό και σύγχρονο. Δεν τα κατάφερα, χτυπιόμουν που δεν είχα πάρει μαζί μου τη Μαγεία των μαθηματικών. Δεν πειράζει, σήμερα θα πάρω σταυρόλεξα, sudoku και τα γνωστά - εννοείτε και κόμιξ!
Διάλειμμα λοιπόν! Ούτε σχόλια πάνω σε βιβλία, ούτε μαθηματικές απορίες, ούτε τίποτε. Θα επιστρέψω όμως δριμύτερη μετά το 15αύγουστο!
Καλά να περνάτε όλοι όπου κι αν είστε!
Θα μπαίνω για θαλασσινούς χαιρετισμούς! sunny bounce sunny
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Empty βιβιλιοπαρέες

Δημοσίευση  LukDag Πεμ 31 Ιουλ 2008 - 17:12

τι καλα που τα περνάτε με τα βιβλιαράκια σας κυρίες μου...
Πήρα κι εγώ βιβλία στις διακοπές μου, αλλα οι παρέες ήταν τόσες που δεν εμεινε χρόνος για μοναχικές εμβυθίσεις σε σελίδες.

Μαλλον δεν είμαι και τοσο οπαδός της μοναχικής καλοκαιρινής ανάγνωσης φαίνεται cyclops
LukDag
LukDag
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 63
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Empty Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δημοσίευση  nina Πεμ 31 Ιουλ 2008 - 17:46

LukDag έγραψε:
Μαλλον δεν είμαι και τοσο οπαδός της μοναχικής καλοκαιρινής ανάγνωσης φαίνεται cyclops

μα γι' αυτό ακριβώς προτείνουμε και τη συλλογική ανάγνωση και μάλιστα όχι μόνο το καλοκαίρι, ολόκληρο το χρόνο!
Είσαι ήδη μέλος μιας on line λέσχης. Αν αυτό δε σε "πείθει" να διαβάσεις, υπάρχουν και λέσχες ζώσες κι εκεί, αφού το θες, συμμετέχεις...διαβάζοντας! Σκέψου το.
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης