Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  riemann80 Σαβ 11 Ιουλ 2009 - 18:23

την ημερα που ειχε προγραμματιστει να γινει η πλυση εγκεφαλου στους στρατιωτες,αποφασισε ο διοικητης να μας μιλησει για τα κατορθωματα του μεγαλου αλεξανδρου και της μακεδονικης φαλαγγας.ολο το στρατοπεδο επι ποδος.το προγραμμα ειχε ως εξης:

ΜΕΡΟΣ 1ο: προβολη της ταινιας "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ" του oliver stone
MEΡΟΣ 2o: τοποθετηση του στρατευματος σε μακεδονικη φαλαγγα και καθοδος στον χωρο αναφορας.

στην προβολη της ταινιας το ενδιαφερον των στρατιωτων ηταν αλλο πραγμα: καποιοι ειχαν κοιμηθει στα τραπεζια του κψμ,αλλοι επιναν καφε στη διπλανη αιθουσα και ο διοικητης στημενος μπροστα να νομιζει οτι ολα αυτα εχουν σημασια για καποιον απο μας.

επειδη δεν ειχα δει την ταινια αποφασια να την παρακολουθησω.σε καποια στιγμη ο αλεξανδρος κατακτα την ενδοξη βαβυλωνα και αφου τελειωσει το πανηγυρι ακολουθει το τρυφερο τετ α τετ με τον ηφαιστιωνα πισω στα ιδιαιτερα διαμερισματα.μου ρθε ο ουρανος σφοντυλι.μαζευω ολο μου το θαρος και ρωταω τον διοικητη

-κυρ διοικητα ο μεγας αλεξανδρος ηταν γκει σωστα?
-τι ειν αυτα που λες στρατιωτη?
-μα δεν βλεπετε τι γινεται κυρ διοικητα? ειναι ξεκαθαρο.ο αλεξανδρος τα χει με τον ηφαιστιωνα!!!!
-20 ΜΕΡΕΣ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.ΚΑΙ ΜΗ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΑΛΛΗ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΩΣ ΤΟΝ ΙΝΔΟ ΠΟΤΑΜΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ?
-ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!
-ΡΙΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ,ΔΕ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ?


-μα κυρ διοικητα εγω φταιω αν ο αλεξανδρος ηταν αλεξανδρα?
-40 ΜΕΡΕΣ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ.ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ!!!!!!!!!!!!


μετα απο την καμπανα του διοικητη κατεβαινω ανορεχτος στην αναφορα.και εκτος απ αυτο πρεπει να παρω τη θεση μου στη μακεδονικη φαλαγγα με εδρα την αλεξανδρουπολη!τι ειρωνια !!.1 μπροστα 2 πισω του,μετα 3 μετα 4 και συνεχιζοντας τελειωνουμε στην τελευταια γραμμη με 100 στρατιωτες.πρεπει να ειχαμε μαζευτει γυρω στους 5000 στρατιωτες για τη φαλαγγα.κι ολα αυτα για να δουμε πως πηγαινε η αλεξανδρα στον πολεμο!!

ο λοχαγος gauss απευθυνεται στον ΕΠΟΠ δεκανεα ΜΕΡΜΥΓΚΑ για να μας μετρησει ωστε να δωσουμε σωστη αναφορα στον ταξιαρχο.ομερμυγκας τα χει βρει μπαστουνια στην πρσθεση... και οχι αδικα ειν αληθεια!

-μερμυγκας!!
-διαταξτε κυρ λοχαγε!
-σε 3 λεπτα να τους μετρησεις γιατην αναφορα!
-τι λετε κυρ λοχαγε,που να προσθεσω τοσους αριθμους απο το 1 μεχρι το 100?
-να κοψεις το κεφαλι σου ρε,τζαμπα σε πληρωνουμε?
-μαλιστα ο,τι πειτε κυρ λοχαγε!
-και να ξερεις οτι εγω αυτην την προσθεση την εκανα 6 χρονων πρωτη φορα,αρα μη μου λες μαλακιες!

ο μερμυγκας καταιδρωμενος αρχιζει...

1+2=3 +3=6 +4=10 +5=15 +6=21 και μετα απο λιγο κολησε.

-αντε ρε μερμυγκα ακομα?
-δε γινεται κυρ λοχαγε ειναι παρα πολλοι.

και το μαθηματικο δαιμονιο του ριμαν τον σωζει για αλλη μια φορα...

-κυριε μερμυγκα...
-τι θες ρε ? ασε με εχω δουλεια
-θελετε να σας βοηθησω στο αθροισμα?
-μπορεις? εισαι σιγουρος στρατιωτη?
-μαλιστα ειμαι σιγουρος!
-λεγε γρηγορα!
-προσθεσε την πρωτη και την τελευταια γραμμη.ποσο βγαινει?
-1+100=101
-ωραια.τωρα την δευτερη και τη προτελευταια
-2+99=101
-τωρα την τριτη και τη προπροτελευταια.
-3+98=101
-καταλαβατε κυριε μερμυγκα?
-μα τω θεω ναι,εισαι διανοια.βγαινει παντα 101.
-μπραβο,και ποσες φορες συνολικα εχουμε 101
-αφου ειναι 100 γραμμες και αθροιζουμε καθε φορα τις 2 θα εχουμε 50 φορες το 101
-ε και ποσο κανει 50 φορες το 101?
-5050
-μπραβο τοσοι ειμαστε εδω στη φαλαγγα και δε χρειαζεται τωρα να κανετε 100 προσθεσεις!
-ριμαν μου σωσες τη ζωη!!
-θα κανονισετε τοτε να σβηστει η φυλακη?
-ο,τι θες


ο λοχαγος στον μερμυγκα..
-τι εγινε μερμυγκα τους μετρησες?
-μαλιστα εχουμε 5050 στρτιωτες λοχαγε
-σωστα και πως το βρηκες μερμυγκα?
-προσθετοντας τις αντιδιαμετρικες σειρες κυρ λοχαγε.1+100 2+99 κτλ οποτε 50 φορες το 101 κανει 5050.
-και ποιος σου το μαθε αυτο μερμυγκα?
-ο ριμαν κυρ λοχαγε,ειναι διαννοια.


-ριμαν πως το ξερες αυτο?
-εχω διαβασει τη βιογραφια σας κυριε λοχαγε!!
-μπραβο παιδι μου.ακυρο η φυλακη και παρε και 3 μερες τιμητικη απο μενα.
-ευχαριστω κυρ λοχαγε!

και ετσι οχι μονο ο ριμαν γλιτωσε τη φυλακη αλλα ειχε την ευκαιρια να κανει και ταμπανακια του,δωρο του λοχαγου gauss....o οποιος ειχε υπολογισει το αθροισμα 1+2+3+...+100 στα 6 του μολις χρονια μεσα σε μια σχολικη εργασια στο braunsvaik της γερμανιας.

και ο ριμαν θα απολαμβανει τα μπανακια του ως την τριτη επειδη εκανε σωστα μια δυσκολη προσθεση!!

συνεχιζεται...
riemann80
riemann80
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : επανωμη θεσσαλονικης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty Απ: επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  valiousa Πεμ 23 Ιουλ 2009 - 21:30

Τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν έγραψα τα σχόλια μου στην ιστορία σου, ταλαντούχε riemann80!
Τη διάβασα όσο ήμουν ακόμη στη Νάουσα τη σχολίασα στον asimeon και τη nina αλλά δεν έγραψα κάτι...

Λοιπόν, την απόλαυσα ιδιαιτέρως διότι έχει πολύ πολύ απλά μαθηματικά που τα καταλαβαίνει κι ένα μικρό παιδί, τα δίνει με πολύ διασκεδαστικό τρόπο, ενώ ταυτόχρονα με αυτό το παιχνίδι με το όνομα του λοχαγού μαθαίνει κανείς και λίγη από την ιστορία αυτής της πανέμορφης επιστήμης.

Τέλος, ξετρελάθηκα με το γεγονός ότι είχες ονομάσει το λοχαγό gauss από την πρώτη κιόλας ιστορία και το χρησιμοποίησες με τέτοιο ευρηματικό τρόπο...
Όπως λέει και η νέα γενιά: Respect!
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  yoyo Παρ 24 Ιουλ 2009 - 14:16

Εξαιρετικό το χιούμορ σου και η παρουσίαση.
Αν είναι έτσι οι νέες γενιές μαθηματικών, ζηλεύω τα νέα παιδιά στις τάξεις!

Καλή θητεία!
yoyo
yoyo
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2009
Ηλικία : 60
Τόπος : Κοζάνη

http://giovamvax.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty Έχει την πλάκα του

Δημοσίευση  lim_Skepsis=praksi Παρ 24 Ιουλ 2009 - 16:11

ΦΟβερό τα διάβασα επί τροχάδην και θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι γραμμενοσε κπ βιβλίο για να μπω στη συζήτηση. Προς το παρόν με ήπιους τόνους να πω είναι καλή ιδέα, και έμπνευση.Η ειρωνία & οι αναφορές δεν λείπουν.
lim_Skepsis=praksi
lim_Skepsis=praksi
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty Απ: επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  valiousa Παρ 24 Ιουλ 2009 - 17:14

Αγαπητέ lim_Skepsis=praksi, διάβασε και τα άλλα 2 κείμενα του riemann80 μαζί με τα σχόλια και θα καταλάβεις. Είναι αποτέλεσμα έμπνευσης ενός νεαρού μαθηματικού που έρχεται αντιμέτωπος με την τρέλα του ελληνικού στρατού. Δεν υπάρχουν σε βιβλίο διότι είναι ολόφρεσκα, από την παραγωγή στην κατανάλωση που λένε.
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty Απ: επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  riemann80 Τρι 28 Ιουλ 2009 - 16:28

ρε παιδια δε γινεται να συμβαινουν ολα σε μενα.απορω με την καλη μου τυχη ωρες ωρες που εχω πεσει πανω σε τετοιες απιστευτες προσωπικοτητες.αυτα που συμβαινουν δεν περιγραφονται πλεον και βρισκομαι ακομα στον 2ο μηνα!!περιττο να αναφερω οτι το θαυματουργο τευτερακι μου εχει τελειωσει και πρεπει να αγορασω μεγαλυτερο.

αυτον τον καιρο προσπαθω να κουμπωσω πανω στα γεγονοτα καποια μαθηματικα με επικεντρο τη γεωμετρια αλλα δε θα μπω σε λεπτομερειες.

υ.γ. valiousa παρα τριχα να τον πιουμε τον καφε ε?
riemann80
riemann80
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : επανωμη θεσσαλονικης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty Απ: επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  valiousa Τρι 28 Ιουλ 2009 - 16:58

Μάλλον υπάρχει λόγος που συμβαίνουν όλα σε εσένα. Για να έχεις τροφή για όλο και περισσότερες ιστορίες τρέλας και στρατοπέδου και να τις δένεις τόσο ωραία με μαθηματικά.
Αγόρασε άμεσα τευτεράκι, δε λέει να αφήσεις την έμπνευση να ξεφύγει!
Όσο για τις περι γεωμετρίας προγραμματικές δηλώσεις δείχνουν ότι το έχεις πάρει σοβαρά το θέμα των ιστοριών και αυτό είναι πολύ πολύ καλό!!!

Υ.Γ. παρα τρίχα, αλλά δεν πειράζει θα γίνει κι αυτό, τι είναι η Κομοτηνή; ένα τσιγάρο δρόμος!
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα... Empty επεισοδιο 3-η μακεδονικη φαλαγγα...

Δημοσίευση  yoyo Τετ 29 Ιουλ 2009 - 12:31

"ρε παιδια δε γινεται να συμβαινουν ολα σε μενα"

Κι όμως γίνεται! Όπως θα έχεις καταλάβει, δεν είναι τυχαίο που πάρα πολλοί μιλούν για την παράνοια του στρατού.
Είναι πολύ πρόσφορο έδαφος για κάθε είδους προσεγγίσεις (σίγουρα ψυχολογικές και ότι άλλο). Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι μιλούν μετά από χρόνια για εκείνες τις εμπειρίες (με νοσταλγία είναι αλήθεια) μάλλον σε μια προσπάθεια τους να τις χωνέψουν τελικά...
Το καλό είναι πως, όπως όλα τα συμβάντα σε τούτη τη ζωή, μπορείς να τα δεις με μια διάθεση εύθυμη και να γελάσεις (ή να κάνεις άλλους να γελάσουν, όπως εσύ) ή να χωθείς μέσα στην ατέρμονη βλακεία τους και να δυσκολευτείς τρομερά. Έπειτα μην ξεχνάς πως ο στρατός είναι κάτι που υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια...

Και πάλι καλή συνέχεια!
yoyo
yoyo
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2009
Ηλικία : 60
Τόπος : Κοζάνη

http://giovamvax.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης