Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενας χαιρετισμός

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty Ενας χαιρετισμός

Δημοσίευση  LukDag Τρι 29 Απρ 2008 - 22:25

ΔΕΝ ειμαι Μαθηματικός
ΔΕΝ νομίζω πως ενδιαφέρει το τι κανω για δουλεια ή τι σπουδασα.
Υπηρξα απο κεινους τους ταλαιπωρους μαθητες που τους εμαθαν να μισουν τα μαθηματικά στα σχολικά τους χρόνια και συνέχισαν ετσι για χρονια, πιθανά για ολη τους τη ζωή.
Αγορασα πριν πολλα χρονια το "ο θειος Πετρος και η εικασία του Γκολντμπαχ" και προσφατα τρια ακομη βιβλια διηγήματα με αναφορα στα μαθηματικά,χαρη στην nina. Να σημειωσω οτι οπως πιστευω τα μαθηματικά ειναι η Επιστήμη. Ολες οι άλλες στηρίζονται πανω σ αυτην.
Ελπιζω να συνεχίσω αυτήν την πορεία συμφιλίωσης μου με τα μαθηματικά και να γνωρίσει περισσότερος κόσμος την διασταση που αγνοει.

Καλως σας βρήκα
LukDag
LukDag
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 63
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty Απ: Ενας χαιρετισμός

Δημοσίευση  nina Τετ 30 Απρ 2008 - 8:26

καλώς όρισες!
χαίρομαι πολύ που η παρέα μας διευρύνεται και επιτέλους και μη μαθηματικοί προσεγγίζουν σιγά σιγά μέσω της μαθηματικής λογοτεχνίας τα Μαθηματικά.
Ελπίζω μέσα από το φόρουμ αυτό να διαπιστώσεις πως τα Μαθηματικά δεν είναι απλώς Επιστήμη. Είναι Ιστορία, Φιλοσοφία, Τέχνη αλλά κυρίως είναι πολύ...συναίσθημα και ό,τι άλλο μπορεί να καθορίζει την...τέχνη της καθημερινότητας μας!
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty Απ: Ενας χαιρετισμός

Δημοσίευση  koukws Τετ 30 Απρ 2008 - 14:40

Δεν έχει καμία σημασία το αν είναι κάποιος μαθηματικός ή όχι LukDag! Και πίστεψέ με, το πιο όμορφο πράγμα για μένα, είναι όταν έχω κάποιον μαθητή που αντιπαθεί τα μαθηματικά -ως συνήθως- και καταφέρνει να τα δει από μια άλλη οπτική γωνία, κάπως πιο συμπαθητική.
Ίσως μάλιστα, κάποιος που δεν "ανήκει" στο χώρο των μαθηματικών με τη στενή έννοια, να βλέπει τα πράγματα πολύ πιο καθαρά από εμάς που έχουμε καθημερινή και πολύωρη ενασχόληση μ'αυτά.
Όταν είσαι μέσα στο δάσος, βλέπεις τα δέντρα, και χάνεις την ομορφιά που απολαμβάνει αυτός που βρίσκεται έξω από αυτό...
Θα μου πείτε πως μέσα από το δάσος βλέπεις πράγματα που δε φαίνονται από μακρυά. Ε, ο συνδιαμός των δυο, θα μας οδηγήσει στα επιθυμητά αποτελέσματα.
Επομένος, όχι μόνο είναι ευπρόσδεκτος κάποιος μη μαθηματικός σ'αυτές τις συζητήσεις, αλλά έχει πολλά να προσφέρει!
koukws
koukws
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.koukws.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty Καλωσόρισες !

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Πεμ 1 Μάης 2008 - 11:55

Καλωσήρθες στην παρέα μας LukDaτg !
Καταρχήν συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες.
Επίσης, χαίρομαι που αυτή η παρέα αποτελείται από διαφορετικά άτομα..
Έτσι δεν έγινε σε όλες τις διάσημες ομάδες ? Στο Lost, στο παρα-πέντε, στα στρουμφάκια.. Laughing
Διαφορετικά άτομα μπορούν να προσεγγίσουν ένα θέμα από διαφορετικές οπτικές γωνίες.
Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο. Έχουμε μαθηματικούς, μη μαθηματικούς, μαθητές...
Άπαιχτο τιμ !

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty οπτικές γωνίες

Δημοσίευση  LukDag Παρ 2 Μάης 2008 - 12:41

πολυ ευστοχα το ειδατε όλοι σας που με καλοσωρίσατε.
Οι διαφορετικές οπτικές γωνίες ειναι το ζητούμενο και γι αυτο ειπα να προσεγγίσω ενα γνωστικό αντικείμενο ξανα απο αλλη οπτική γωνία. Νομίζω ότι καποιος γίνεται ετσι .."πλουσιότερος" πριν την εποχή της γεροντικής αννοιας.
Ομολογώ πως η τοποθέτηση της nina περι Μαθηματικών ως..συναισθήματος, μ αφήνει με μισάνοιχτο στόμα. Δηλαδή, εκπληκτο και χωρίς να εχω κατι να πω πανω σ αυτο.
Ποτε μου δεν μπορούσα να δω το συναίσθημα σε μαθηματικά και μαθηματικούς (ειδικά σ αυτούς/ες). Πρόσφατα βέβαια γνώρισα μια μαθηματικό στο Γυμνάσιο του γιού μου με αρκετά υψηλό επίπεδο συναισθήματος, το οποίο της βγαίνει.
Ο όρος Επιστήμη που ανέφερα αφορα την καθαρή γνώση. Για την εμπεριεχόμενη Φιλοσοφία ναι , θα συμφωνήσω με τη nina. Ειδικά τα ανώτερα μαθηματικά πιστεύω οτι δεν μπορούν να προχωρήσουν χωρίς μια γερή δοση φιλοσοφίας.
Μπορεί η admin να μου πει γιατι διαλεξε τον παραλληλισμό-συμβολισμό με δημαρχο? Θα μπορούσα να εικάσω δύο εκδοχές, για να την προλάβω: Ειτε την διάθεση να "αρχει" του δήμου, είτε την "δημο"κρατική ατμόσφαιρα που θα ήθελε να επικρατεί στην ομάδα. Twisted Evil
LukDag
LukDag
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 63
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενας χαιρετισμός Empty Απάντηση

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Παρ 2 Μάης 2008 - 14:58

Αγαπητέ Lukdag,
αποκλείουμε το πρώτο ενδεχόμενο (να "άρχω" του δήμου).
Το δεύτερο είναι πιο σωστό αλλά για την ακρίβεια, έκανα τον εξής παραλληλισμό :
Το forum λέγεται Επιπεδοχώρα, κάτι σαν ένα.. χωριό.
Οπότε κ ο administrator του μπορεί να παραλληλιστεί με δήμαρχο.
Αυτό είναι όλο, καμία διάθεση εξουσίας.
Άλλωστε έχω σκοπό να θέσω και άλλους Administrators τώρα που θα γίνουμε περισσότεροι (ευελπιστώ δηλαδή) οι πολίτες της Επιπεδοχώρας Smile

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης