Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Να 'μαι κι εγώ!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  GAURMAT Πεμ 8 Μάης 2008 - 3:53

Γεια κι από μένα! Μα τι γίνεται, δεν υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να ΜΗΝ έχει διαβάσει το Θείο Πέτρο και την απίστευτη ταλαιπωρία του με την εικασία αυτουνού του σπαστικού του Goldbach? Laughing
Λοιπόν, ας έρθω στο θέμα: Με λένε Αντώνη, είμαι 37 χρ. και είμαι μαθηματικός του δημοσίου τα τελευταία 8 χρόνια. Τα τελευταία 3 είμαι στο Μαϊάμι (για 30 μέρες ακόμα!), ως αποσπασμένος στο εξωτερικό, και διδάσκω σε ένα αμερικάνικο γυμνάσιο, "φτιαγμένο" από Έλληνες. Το όνομά του είναι Αρχιμήδεια Ακαδημία, και τα παιδιά τα ψοφάμε στα μαθηματικά! Shocked Τώρα πώς γίνεται να είναι δημόσιο αμερικάνικο σχολείο (με Αμερικανούς μαθητές, όχι Έλληνες ομογενείς), φτιαγμένο από Έλληνες, είναι μια άλλη ιστορία. Εδώ όλα επιτρέπονται Twisted Evil
Ανακάλυψα το site μέσω του club mathematica στον pathfinder, και μ' αρέσει η ιδέα!
Α! Κι εγώ ΑΠΘ τελείωσα ('94).
Και κάτι άλλο: Το GAURMAT "βγαίνει" από το πρώτο τμήμα του "GAUSS", και το δεύτερο το "FERMAT". Για τον πρώτο να πω ότι είμαι πολύ τρελαμένος, και ΟΛΟΙ οι μαθητές μου ξέρουν τι έχει κάνει, πότε έχει γενέθλια κτλ. Η πινακίδα του αυτ/του μου είναι "KF GAUSS" (εδώ βάζεις ό,τι θες, το ξέρετε). Δεν λέμε πλέον "Oh my God" αλλά "Oh my Gauss".
Αυτά!
Μια και είμαστε ακόμα στην αρχή, να ευχηθώ "Καλή αρχή admin!"

Αντώνης
GAURMAT
GAURMAT
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Πεμ 8 Μάης 2008 - 8:29

Μα τον Gauss καλωσόρισες !!! lol!
Τελικά όσο περισσότερους μαθηματικούς γνωρίζω, τόσο επαληθεύεται η αντίληψη ότι ... είναι / είμαστε / είστε τρελαμένοι !!! alien

Και δεν κρύβω πως μ'αρέσει πολύ !!! Laughing

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  nina Πεμ 8 Μάης 2008 - 18:20

Καλώς μας όρισες Αντώνη GAURMAT!!!
Πολύ μεγάλη χαρά για μας που σε έχουμε στην παρέα μας.
Τέλειο το GAURMAT! Λες να υπάρχει πουθενά και το "υπόλοιπο". Κάτι σε FESS, ας πούμε; Φαντάζεσαι;

Πώς είναι τα reeding-groups στο Μαϊάμι;
Υπάρχει τάση προς αυτό που χαρακτηρίζουμε -δόκιμα ή αδόκιμα- "μαθηματική λογοτεχνία";
Ο πρίγκιπας των Μαθηματικών της Μ. Τent, από την Αλαμπάμα, σε ποια έκδοση έχει φτάσει;
(Εδώ το έχουμε χρησιμοποιήσει σε αρκετές σχολικές λέσχες το συγκεκριμένο βιβλίο.)
Είναι τυχεροί οι μαθητές σου.
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  GAURMAT Κυρ 11 Μάης 2008 - 1:24

Γεια ξανάάάάά!!!!!

Ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα, μα τον Gauss (μ' άρεσε αυτό admin Wink )
Νινα, δεν το είχα σκεφτεί το υπόλοιπο (FESS). Μ' άρεσε κι αυτό πάντως! Ρε εσείς εδώ μέσα είστε πιο τρελοί/ές από μένα! Laughing Πάντως θα σε στενοχωρήσω. Reading groups δεν έχω δει πουθενά εδώ στο Μαϊάμι, τουλάχιστον ως τώρα (τι τουλάχιστον δηλαδή? 3 χρόνια είμαι εδώ!) Γενικά, ας μην περιγράψω την εκ/ση εδώ, γιατί θα αισθανθείτε... πολύ περήφανοι/ες παιδιά, που σπουδάσατε και πήγατε σχολείο στην Ελλάδα. Με μία λέξη, sucks!
Μια ερώτηση: Γιατί δεν μορώ να ψηφίσω για το βιβλίο? Δεν μπορώ να βρω πώς ψηφίζω! confused

Ουουπςςς! Άκυρο, το βρήκα!
GAURMAT
GAURMAT
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  nina Κυρ 11 Μάης 2008 - 7:05

αλλά εσύ το ξέρεις το βιβλίο της Μ.Β. ΤΕΝΤ? Είναι ένα πολύ ωραίο ιστορικό μυθιστόρημα. Ίσα που προλαβαίνεις να κάνεις μια λέσχη ανάγνωσης με τους ήδη υποψιασμένους μαθητές σου και που ξέρεις μπορεί να ανθίσουν κι εκεί οι λέσχες!!!

Δες εδώ υλικό για το βιβλίο
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  GAURMAT Τετ 14 Μάης 2008 - 7:19

Ναι, το 'χω διαβάσει το βιβλίο. Μάλιστα το έχω εδώ, στο Μαϊάμι, στα ελληνικά. Μια συνάδελφος φιλόλογος, ξέροντας ότι είμαι τρελαμένος με τον Gauss, μου το έκανε δώρο πέρυσι. Ήταν δυνατόν να υπάρχει βιβλίο για το Θεό και να μην το είχα διαβάσει? Laughing Τη βιογραφία Του στους "Μαθηματικούς" του Bell την έχω διαβάσει τουλάχ. 3 φορές. Twisted Evil
GAURMAT
GAURMAT
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας
Νέος Πολίτης Επιπεδοχώρας

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  nina Τετ 14 Μάης 2008 - 7:26

δε συμφωνείς πως είναι καταπληκτικό αυτό που δηλώνει η Τent για το βιβλίο της, που λέει δηλαδή
" το μυθιστόρημα αυτό είναι αποτέλεσμα της συναναστροφής μου με τους μαθητές μου. Αυτοί ήθελαν να μάθουν περισσότερα κι εγώ απλά έψαξα και βρήκα..."
Όταν το πρωτοδιάβασα αυτό τη μακάρισα την Μ. Τent για την ευκαιρία που της έδωσαν οι μαθητές της!
Τελικά αυτό το "με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις" θα πρέπει να διατυπώνεται κι αντίστροφα!
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να 'μαι κι εγώ! Empty Απ: Να 'μαι κι εγώ!

Δημοσίευση  LukDag Σαβ 17 Μάης 2008 - 0:31

Να καλοσωρίσω κι εγω τελευταίος και καταιδρωμένος τον GAURMAT.
Στο Μαιαμι εχω κι εγω ενα φίλο απ τα νεανικα μου χρόνια, μαθηματικό κι αυτόν.
Αυτός ομως εχει "αποκηρυξει" την Ελληνικότητα του, εννοώντας μ αυτο τον τόπο καταγωγής και τα περισσότερα στοιχεία νοοτροπίας.
Ειστε όλες/ολοι τρελαμένοι με τα μαθηματικά! Μη με τρελάνετε κι εμενα πλιζζζζ! Rolling Eyes
LukDag
LukDag
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 63
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης