Flatland / Επιπεδοχώρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σκοπός του βιβλίου

+2
tsimuha kamikazi
asimeon
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  LukDag Παρ 23 Ιαν 2009 - 16:18

Ειμαι στις πρώτες 30 σελίδες του βιβλίου ακόμα, και έχω αποκτησει την εντύπωση ότι το βιβλίο εχει "τρισδιάστατο" πολιτικό-κοινωνικό μύνημα να μας μεταδώσει.
Ηδη περιέγραψε με ουδέτερο, αλλα αρκετά περιγραφικό τρόπο τη διαστρωμάτωση των τάξεων στην εποχή του. Ισως προσπαθεί να αναφερθεί πλάγια αλλά και ουδέτερα-προς το παρόν- στην κοινωνική σύνθεση της εποχής. Μια σύνθεση -επιτρέψτε μου- που κρατάει καλά και στις μέρες μας, αν όχι και τόσο φανερά αποδεκτή, εστω υπο-επιβλητή.
LukDag
LukDag
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2008
Ηλικία : 64
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  asimeon Δευ 17 Νοε 2008 - 20:13

Μία Ερώτηση: όταν λες
ή για γεγονότα που κάποιοι προσπαθούν να κρατήσουν μυστικά
σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;

Είχα την εντύπωση ότι προς το τέλος του βιβλίου όταν το τετράγωνο είναι στη φυλακή ένας κυκλος του εξομολογείται ότι ξέρουν για την ύπαρξη περισσότερων διαστάσεων...
Τελικά δεν είναι έτσι...μάλλον θα ήθελα- περίμενα να το διαβάσω και μου έμεινε πολύ έντονα. Για "τιμωρία" ξεκινάω να το ξαναδιαβάσωSmile
Αυτό που γράφει είναι ότι στο δικαστήριο, οι αστυνόμοι- ισοσκελή αντικαταστάθηκαν με άλλα πιό μυτερά (ευτελέστερα) τρίγωνα γιατί η ιστορία του έπρεπε να μείνει μυστική από τον υπόλοιπο κόσμο επομένως οι μάρτυρες έπρεπε να καταστραφούν.

Πάντως το βιβλίο δεν το θυμόμουν καλά... Τώρα που το ξανακοίταξα, ομολογώ ότι πρέπει να αναιρέσω εν μέρει αυτό που είχα πει αρχικά... Έχει αρκετά μεγάλη σχέση με τη γεωμετρία. Ειδικά στην αρχή που περιγράφει τον τρόπο ζωής στις δύο διαστάσεις, π.χ. το πως γνωρίζονται (ψηλάφηση) ή την οπτική αναγνώριση.
Μέχρι εκεί έφτασα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα βρω και άλλα πολλά Embarassed

Όσο για το "ύψος", υπάρχουν και άλλα σημεία που δεν είναι πλήρως ξεκάθαρα τουλάχιστον σε μένα. Ίσως να είναι πιό δύσκολο από ότι φανταζόμαστε να περιγράψουμε και να αντιληφθούμε ΑΚΡΙΒΩΣ δύο διαστάσεις ζώντας στη χωροχώραSmile
asimeon
asimeon
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  valiousa Δευ 17 Νοε 2008 - 17:47

Πόλυ σωστή παρατήρηση θεία nina! Καλή εβδομάδα και σε εσένα!

Να πω και κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου στο βιβλίο; Ο συγγραφέας αποκαλεί συνεχώς -και μπορώ να αναφέρω χωρία του βιβλίου- τα όντα της Επιπεδοχώρα(τα διάφορα Σχήματα): ανθρώπινα όντα. Για μένα είναι εντελώς άστοχο, μια λάθος επιλογή που μου χαλούσε την ατμόσφαιρα. Απο τη μία φανταζόμουν τον κόσμο αυτό των 2 διαστάσεων και ξαφνικά πεταγόταν η λέξη "ανθρώπινος" και κατέρρεε ολόκληρο το φανταστικό οικοδόμημα του μυαλού μου!
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  nina Δευ 17 Νοε 2008 - 7:17

χαίρομαι πολύ που ξαναβρίσκεις το "ρυθμό" σου και κάνεις για μιαν ακόμη φορά εύστοχα σχόλια και φαιδρές παρατηρήσεις, μόνο που προς το παρόν δεν έχω απάντηση στις ερωτήσεις σου, εκτός ίσως από ένα επιπρόσθετο σχόλιο, όπως: αν δεν επιχειρούμε τα αδύνατα δε θα πετύχουμε τα εφικτά!

Καλή σου μέρα και καλή βδομάδα
nina
nina
Κανονικό Εξάγωνο
Κανονικό Εξάγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 61
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://mathandliterature.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Κάτι άσχετο

Δημοσίευση  valiousa Δευ 17 Νοε 2008 - 0:47

Σε αυτό το topic γιατι οι δημοσιεύσεις μας πηγαίνουν από την πιο πρόσφατη στην πιο παλιά; Δεν με πειράζει απλώς με παραξένισε επειδή σε όλα τα υπόλοιπα πάμε απο την πιο παλιά στην πιο νέα...
Αααα! Τόσο καιρό προσπαθούσα να καταλάβω τι δεν πάει καλά, ίσως αυτό να φταίει του δεν τραβάει το θέμα: θέλει να πάει προς τα πάνω ενώ σε όλα τα υπόλοιπα πηγαίναμε προς τα κάτω-εμβαθύναμε-. Αφήστε που αν το δούμε αντικειμενικά πως να εμβαθύνεις σε ένα βιβλίο που δεν έχει 3η διάσταση=ύψος=βάθος.
Μήπως επιχειρούμε τα αδύνατα; Laughing confused Laughing
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  valiousa Δευ 17 Νοε 2008 - 0:39

Λοιπόν, πέρασε αρκετός καιρός, ας πούμε κάτι για το βιβλίο!

Η πηγή δεν είναι πολύ έγκυρη αλλά θα το αναφέρω: Στη wikipedia στο λήμμα Flatland σημειώνεται ότι "ως σάτιρα το βιβλίο πρόσφερε δηκτικές παρατηρήσεις για την κοινωνική ιεραρχία της Βικτωριανής κουλτούρας. Παρόλα αυτά η διαρκέστερη προσφορά του βιβλίου είναι η εξέταση των διαστάσεων".
Δεν γνωρίζω ποια ήταν η αντίμετώπιση του βιβλίου από το συντηρητικό κοινό της Βικτωριανής εποχής, δεν ξέρω αν υπηρέτησε τους στόχους που αναφέρεις, το θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα διαβάζεται ως μαθηματική αλληγορία και όπως αναφέρεται σε μια κρίση στην Ελευθεροτυπία για μια επανέκδοση του βιβλίου "το βιβλίο θεωρείται θεμελιώδης πρόδρομος της λογοτεχνίας της επιστημονικής φαντασίας".

Τελικά τι είναι το βιβλίο; Δεν ξέρω... είναι και μαθηματικό, είναι και κοινωνικό, πολλά είναι.

Θέμα 2ο:
(Το βιβλίο που έχω εγώ είναι από τις εκδόσεις Επιλογή σε μετάφραση Τάσου Δαρβέρη.) Στην αρχή του 12ου κεφαλαίου υπάρχει η φράση: "Σταθείτε στο ύψος του Σχήματός σας" και αναφέρει πως ήταν το δόγμα των Κύκλων. Όταν το διάβασα συγχύστηκα πολύ γιατί σε τόσες σελίδες εδινε τόσο σωστα την έλλειψη της 3ης διάστασης -του ύψους- από την Επιπεδοχώρα γιατί μας το χαλάει ξαφνικά; Τελικά είναι μεταφραστικό το ατόπημα, όποιος ενδιαφέρεται υπάρχει το πρωτότυπο κείμενο στην εξής σελίδα http://www.eldritchpress.org/eaa/FL.HTM

Μία Ερώτηση: όταν λες
ή για γεγονότα που κάποιοι προσπαθούν να κρατήσουν μυστικά
σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;
valiousa
valiousa
Ισόπλευρο τρίγωνο
Ισόπλευρο τρίγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Σαβ 25 Οκτ 2008 - 21:52

Teleia bilstef!
bebaia exw parageilei hdh to dvd mazi me mia allh kopela
etsi omws de 8a xreiazetai na perimenw,..
epishs .. eixa mia idea...
an exete oreksh 8a mporousame na kanoume mia.. metaglwtish sta ellhnika..
einai efkolo texnika
to mono poy xreiazetai einai oreksh k meraki
pistebw 8a exei plaka
perimenw apadhseis...

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  bilstef Σαβ 25 Οκτ 2008 - 14:41

tsimuha kamikazi έγραψε:Μόλις ανακάλυψα ότι υπάρχει ταινία στηριγμένη στο βιβλίο !
Για περισσότερες πληροφορίες κοιτάξτε εδώ

Επίσης, ρίξτε μια ματιά και edw
την ταινία θα την βρείτε εδώ http://www.newtorrents.info/torrent/43170/Flatland.2007.STV.DVDRip.XviD-DOMiNO.html ή http://www.newtorrents.info/down.php?id=42833ή http://isohunt.com/download/47787950/flatland.torrent
bilstef
bilstef
Σημείο
Σημείο

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2008
Ηλικία : 62
Τόπος : κομοτηνη

http://clubs.pathfinder.gr/MATHEMATICA

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Απ: Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  tsimuha kamikazi Τρι 21 Οκτ 2008 - 23:10

Μόλις ανακάλυψα ότι υπάρχει ταινία στηριγμένη στο βιβλίο !
Για περισσότερες πληροφορίες κοιτάξτε εδώ

Επίσης, ρίξτε μια ματιά και edw

tsimuha kamikazi
Τετράγωνο
Τετράγωνο

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2008
Ηλικία : 40

https://flatland.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκοπός του βιβλίου Empty Σκοπός του βιβλίου

Δημοσίευση  asimeon Δευ 20 Οκτ 2008 - 8:05

τελικά φαίνεται ότι το τσίπουρο (και τα ρακόμελα) είναι κινητήρια δύναμη...

Μετά από τη χθεσινή ...ολονυχτία με αφορμή την παρουσίαση του βιβλίου "Ποιός σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα" συζητήσαμε λίγο και για την Επιπεδοχώρα, οπότε λέω να κάνουμε αρχή και στο forum.

Νομίζω ότι ο συγγραφέας δεν ενδιαφέρεται για τα επίπεδα, τις γραμμές και τα πολύγωνα. Θέλει να πει κάποια πράγματα για την κοινωνική κυρίως κατάσταση στην Αγγλία την εποχή που ζούσε αλλά δε θέλει να τα πει σε όλους. Μιλάει για τη θέση της γυναίκας, για την αντιμετώπιση παιδιών με ειδικές ανάγκες, ακόμη και για την πολιτική, ή για γεγονότα που κάποιοι προσπαθούν να κρατήσουν μυστικά.

Για κάποιο λόγο όμως ( ίσως ήθελε να απευθυνθεί μόνο σε λίγους που θα τον καταλάβαιναν) δε τα λέει απλά, αλλά χρησιμοποιεί το κάλλυμα της γεωμετρίας. Φυσικά η γεωμετρία παίζει ρόλο στο βιβλίο, ειδικά στην αρχή που προσπαθεί να βάλει τον αναγνώστη στη λογική της Επιπεδοχώρας, είναι όμως μόνο το μέσο για να πετύχει άλλους, σημαντικότερους κατα τη γνώμη μου στόχους.
asimeon
asimeon
Ευθύγραμμο τμήμα
Ευθύγραμμο τμήμα

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης